Авдет (Повернення на Батьківщину)

Саме за такою назвою – Авдет — 15 червня 1990 року вийшов перший номер періодичного видання Організації кримськотатарського національного руху (ОКНР).

Зі створенням на базі ініціативних груп кримськотатарського руху громадсько-політичної організації кримських татар – ОКНР (29 квітня – 2 травня 1989 року) і перенесенням політичного центру боротьби кримськотатарського народу за відновлення своїх прав безпосередньо до Криму, вкрай необхідною стала організація періодичного видання, що не тільки надавала б людям, які попри все почали масово повертатися на свої землі, отримувати необхідну інформацію, але й слугувала б більш чіткої координації різноманітних сил у національному русі.

Крім цього, ОКНР в числі найважливіших своїх завдань визначила задачу встановлення діалогу між кримськими татарами, що поверталися на свою Батьківщину, і тими людьми, які поселилися в Криму після депортації кримськотатарського народу. Встановленню такого порозуміння у кримському суспільстві можна було досягти тільки через відверту розмову зі всіма мешканцями півострову та чесним інформуванням їх с подіями, що відбуваються в Криму з поверненням його корінного народу.

Редакція газети “Авдет” була розташована у Бахчисараї, але перши номери газети друкувалися у далекій від Криму столиці Латвії – Ризі, а потім спеціальними кур’єрами доставлялися на півострів. Згодом, газета стала друкуватися в Бахчисарайській типографії.

Незважаючи на достатній для тих часів тираж (до 8 тисяч примірників), перші номери “Авдету” сьогодні малодоступні для дослідників, вони збереглися тільки в окремих колекціях. Виходячи з того, що багато дослідників кримськотатарської проблеми звертаються до Центру інформації та документації кримських татар з проханням надати їм допомогу в ознайомленні з матеріалами “Авдету” перших років її видання, на сайті ЦІДКТ розпочато роботу по розміщенню електронних версій номерів “Авдету”.

1990

 

1991

 

1992

 

1993

 

1994

 

1995

 

1996

 

1997

 

1998

 

1999

 

2000

 

2001

 

2002