Зинджирли медресе

Зинджирли медресе є одним з найвідоміших пам’яток культури кримських татар, це мусульманський навчальний духовний заклад, який розташований в урочищі Салачик близько Бахчисарая. Своє 500-річчя відзначило Зинджирли медресе в 2000 році.

Вищий навчальний заклад середніх віків, було побудовано і засновано завдяки хану Менглі-Герай. Назва його походить від слова «зинджир», що значить «ланцюг», так як над вхідними дверима, які відкривалися у всередину, висів ланцюг і тим самим змушував абсолютно всіх, хто заходив у храм мудрості, шанобливо схиляти голову.

У мечетях Литви займали посади імамів учні, які навчалися тут у 15 столітті. За рахунок вакуфів функціонували на той час майже всі медресе. У першу чергу це стосувалося Зинджирли медресе, так як це було величезне і багате медресе. Особливість медресе, як навчального закладу кримських татар, була дуже складна ієрархія всього викладацького складу і всіх службовців тут.

Керівником Зинджирли медресе був мудерріс, який виконував обов’язки ректора, а також мусульманського служителя і професора. Традиції і правила внутрішніх порядків медресе складалися не одне сторіччя. Безкоштовним було навчання в Зинджирли медресе. Тут викладали логіку, арабську філологію, філософію, право, риторику, математику, астрономію і багато інших наук.

Кращі навчальні заклади світу були відкриті для учнів Зинджирли медресе, це був не тільки навчальний, але і релігійний центр, на території якого розташовувалася мечеть, усипальниця її будівельника і могили провідних духовних осіб і світської інтелігенції. Тут похований і кримськотатарський діяч – Ісмаїл Гаспринський.

У 1920 році Зинджирли медресе було закрито, його будівлю віддали під медичне училище. А в 1944 після депортації, під час знищень культових споруд постраждало і Зинджирли медресе. Поки його ще не відновили.