Південнобережні татари

Найвищі по зростанню, а також висоті черепа з усіх інших типів – південнобережні татари. У расовому відношенні їх відносять до південноєвропейської або середземноморської раси. Зовні вони досить схожі на греків, турок, італійців. Але є серед них і представники зі світлою шкірою, блакитними очима і світлим волоссям, тобто північноєвропейського типу. Початок свій вони узяли від готланів.

Дослідник Густов Радде описував їх так: «Вони високого зросту і міцної статури; колір обличчя у них смаглявий, але не жовтий, як у ногайців; лице довгасте і приємне; ніс прямий, нерідко грецький або римський; волосся і очі чорні».

Багато мандрівників минулих століть писали про те, що південнобережні татари відрізнялися своєю зовнішністю, так як у них був довгий і горбатий ніс та довге лице від чого вони здавалися трохи смішними.

Південний берег досить часто змінював своє населення і це, природно, не могло не позначитися на етносі кримських татар цього типу. Тут жили нащадки генуезців, турки (які тривалий час панували на цих землях), греки, лази та багато інших. Значну частину зайняв такий кавказький компонент, як вірмени. Вони проникали сюди ще з 8 століття. Тут навіть був монастир Сурб-Хач, який став їхнім релігійним центром. Далі не варто забувати про малоазійських тюрків.

 

Але незалежно від того, скільки народів та етносів ступали на Кримський півострів і навіть залишали свій внесок у формування кримських татар, вони все ж зуміли зберегти свою власну ідентичність, яка сьогодні найбільш важлива. Крім цього, в наші дні ці грані між трьома типами кримських татар вже трохи розмиті і не несуть у собі такого важливого значення.