Ювелірні прикраси

Важливе місце в національних костюмах будь-якого народу займають саме прикраси. Адже це не тільки заради естетичного задоволення, але і функціональне значення: вони застібають одяг, зміцнюють зачіску і інше. Величезним розмаїттям відрізняються ювелірні прикраси кримських татар.

Серед них є прикраси для кіс, голови, шийно-нагрудні прикраси, браслети, пряжки для пояса, кільця. Своє, досить особливе і витончене виконання властиво ювелірним прикрасам кримських татар.

Красиві і з дуже стародавнім корінням прикраси кримських татар, про це свідчать знахідки ще 13-15 століття. До сьогодні не так вже багато ювелірних прикрас залишилося. Одним з найголовніших металів було срібло, саме з ним працювали кримські майстри. Але крім того, ювелірні прикраси виконували із золота.

Хоча кримсько-татарські жінки завжди мали величезний вибір прикрас, вони все одно не забували про традиційні головні убори: марам і інші накидки, якими прикривалися при сторонніх чоловіках.

На наступні групи діляться всі ювелірні прикраси кримських татар:

  • шийні прикраси
  • прикраси для голови
  • прикраси для рук
  • для пояса
  • красиво оформлені намиста

Всі ці групи варто розглядати, як частину національного костюма. До прикладу, прикраси для голови були знімні і пришивні. Тепелік самі популярні з пришивних прикрас, його пришивали на фес. Це була дуже красива композиція з квітів і каменів, яку виконували в різних формах.

Баш-алтин – налобна прикраса, яка виглядала як тонка металева стрічка, і повинна була утримувати волосся. Локони прикрашали зільф-аски (тільки заміжні татарки). На вухах обов’язково були сережки та різноманітні підвіски. Герданлик – нагрудник, який закривав на грудях сукні виріз і прикрашав груди кримської татарки. Часто на грудях татарки носили перлові підвіски. Зінет-Інес – брошки, натовп-іне – шпильки, їх використовували, щоб закріпити махрамом. На руках кримські татарки носили браслети – білезлік, а також перстні – юзюк.