Повернення до Криму – перші кроки відродження культури

Сьогодні в Криму проживає 211 900 кримських татар, за даними ЦСУ. Вони проживають і в містах і в сільській місцевості (навіть більшість) по всьому півострову, утворюючи досить компактні селища.

Після депортації 1944 року були катастрофічні наслідки не тільки для багатьох людей, але і для самої культури, яка вимагала відродження вже з практично порожнього місця.

У 1990 році утворили «Координаційний центр з відродження кримськотатарської культури», який в наші дні перейменований в «Кримськотатарський фонд культури». Також почав відроджуватись драматичний театр, була відкрита національна галерея, йшли роботи з відновлення національних промислів (ювелірної справи, килимарства), відкрили бібліотеку ім. І. Гаспринського. Також організували кримськотатарську студію телерадіостудію, яка вела мовлення на національній мові і почали видавати газети і журнали: “К’асевет”, “Йилдиз”, “Ватан”, “Янчи дунья”, “Кирим”, “Хіджет”.

Починають реставрувати культурні та історичні пам’ятники. Але все ж, основною передумовою нормального подальшого розвитку національної культури – стало саме вивчення мови. Щоб залагодити цю проблему з Сімферопольському державному університеті, педагогічному училищі та індустріально-педагогічному інституті вже кілька років проводиться підготовка національних кадрів.