Відновлення культури після повернення до Криму сьогодні

Головне питання полягає не тільки в тому, щоб добре облаштувати людей, які повернулися на свої землі, а ще і в людях, які поки тільки чекають свого повернення на півострів. Якщо вірити оцінним даним, то за його межами проживає близько 220-250 тисяч кримських татар.

Управління з повернення кримських татар має свої прогнози, за якими до Криму повернуться тисячі депортованих татар, яким буде потрібно житло. Якщо вірити інформації Державного комітету Криму у справах депортованих громадян і національностей, то щоб забезпечити цих людей житлом і найпростішими комунальними та побутовими зручностями потрібно побудувати близько 4 млн. кв. м житлової площі. Крім того, потрібна вода і електрика в 200 селищ, продовження багатьох доріг, будівництво шкіл, дитсадків, медичних пунктів, магазинів і створення робочих місць.

Для цього потрібно багато організаційних зусиль і фінансових витрат. Якщо враховувати сьогоднішнє фінансування, то повернення депортованих людей затягнуть не на один десяток років. Приміром, в 1994 році на заходи, що пов’язані з поверненням депортованих, з бюджету країни виділили 1048 млрд. карбованців, які дозволили звести 60 тис. кв. м житла, більше 100 км водопроводів та 165 км електропередач. Мабуть сама Україна не зможе профінансувати повне повернення та облаштування кримських татар на півострів, для цього потрібна допомога країн СНД, з яких їдуть ці громадяни.

У будь-якому випадку, кожен народ заслуговує жити на своїй рідній землі і передавати свою культуру та історію з покоління в покоління, щоб нація існувала, поки живуть її представники.