Традиційна їжа

Істотний елемент будь-якої культури – традиційна їжа. Особливості меню будь-якого народу формуються не одне сторіччя і залежать від фізико-географічних засобів, флори і фауни території, так як саме це накладає відбиток на господарство. Безліч різноманітних рецептів нараховує в собі кримсько-татарська національна кухня, це можна пов’язати з багатством рослинності і тваринного світу на Кримському півострові. Овочі, фрукти, м’ясо, риба, молочні продукти – все це використовується в національних стравах кримських татар. Ще одна причина різноманітності – зіткнення з культурами Італії, Греції, Туреччини, України, Кавказу і багатьох інших країн. Різні групи татар мають свої особливості у харчуванні.

М’ясна їжа дуже популярна і її тут вживають в найрізноманітніших видах. Бараняче м’ясо стало дуже поширеним, а ще яловичина. Тут вживають м’ясо в свіжому вигляді і заготівлі про запас. Бустирма і к’авурма – це в’ялене м’ясо. К’авурма – баранина, нарізана на дрібні шматки і підсмажена на внутрішньому жирі з цибулею. Щоб довго зберегати його треба залити його в посудині жиром. Спеціальні дерев’яні бочки використовували для соління м’яса на зиму. Суджук’, асил – це копчена ковбаса з баранини з часником і спеціями. Шиш кебаб і кебап – смажене на рожні і на вугіллі м’ясо. Піляв (плов) готували, як святкове м’ясне блюдо. Крім того, для кримських татар національним блюдом вважаються голубці з виноградного листя, капусти або перцю.

Досить різноманітною є і борошняна їжа. Їсти варять, смажать, готують на пару. Досить поширені пироги, які начиняють м’ясом, гарбузом, картоплею, рисом, горіхами, сиром та іншими начинками, найчастіше вони слоєні (бурма, кобете, піте, лок’ум). Особливо популярні чіберекі – прісні пиріжки, які смажили на олії, з баранячої або яловичої начинкою. На похорон спеціально готували ритуальну їжу: смажили в маслі муку і маленькі коржики без начинки з дріжджового тіста (к’ат-лама). Фурун – це спеціальні печі, в яких пекли житній або пшеничний хліб (отьмек) та інші вироби з тіста. Серед солодощів популярні – джевізлі бойнузчик’лар (рогалики з горіхами) і шекер к’ийик’, к’адайиф, бак’лава.

Досить різноманітною є і молочна їжа у кримських татар. К’атикь – кисле молоко, яке займає основне місце серед молочних продуктів. Крім того, густе, засолене кисле молоко (сюзме к’атик’) та сир кисломолочний (иримчик’). У кубу (дерев’яні діжки) зберігали к’аймак’ (вершки) і сари яг’ (слівосное масло). Є тут цілющий напій з кобилячого молока – кумис, і напої з густого кислого молока, які розбавляють соленої водою з часником – айран, язма.