Теккіє-дервіш

Теккіє-дервіш – це зовсім непереборний архітектурний шедевр Відродження кримськотатарського мусульманського зодчества. Він споруджений поблизу від головних воріт Одун-базару, подалі від міської суєти Кезлева. Він зберігся майже в первозданному стані як ансамбль, тут є мечеть, медресе, теккіє. Найперше теккіє було дерев’яним, швидше за все на тому фундаменті з часом був зведений кам’яний теккіє.

До кінця 18 століття в Криму вже налічували близько 22 теккіє різних тариката. Кожен тарикат на чолі мав шейха, який об’єднував до 30-40 дервішів. У Кримському ханстві шейхи мали політичну владу і користувалися досить великим авторитетом серед мусульман. На площі Одун-базар теккіє було засновано шейхами, які походили з Коньї, це можна припустити за кількістю келій, а також стилю будівель. Тут є дев’ятнадцять келій і центрально-купольна споруда теккіє з каменю-черепашника, які покриває черепиця-сарматка (татарка). З південного боку, у дворі знаходилося кладовище, де ховали мусульман, шейхів, послушників теккіє – дервіш.

 

П’ятничні молебні проводилися в мечеті, дорогі килими встеляли її зал, для обмивання у дворі було джерело, яке було облямоване рожевим мармуром. Перша мечеть не дійшла до сьогодні, в 17 столітті на її місці побудували нову: одноповерхову з двоярусними вікнами, тобто типова для мечеті в Криму. Мінарет колонообразний (не кафедральний) примикає до мечеті, також споруджений в кінці 17 століття.

Весь ансамбль Текіє-дервіш складають різночасні споруди. Первісним вважається теккіє, медресе було більш ранньою будовою 18 століття. Незабаром після анексії будівлю медресе було закрито і в радянський період тут відрили чайну. А в кінці 80-х років двадцятого століття археологи захотіли зробити для себе готель і прибудували тут другий поверх. До сьогодні Текке-дервіш знаходиться в такому вигляді.