Весільний обряд кримських татар

Кримсько-татарський народ має один дуже яскравий і особливий обряд, який пов’язаний з одруженням. Для кожного з нас одруження – один з найважливіших моментів у житті, а кримські татари надають йому дуже особливе значення. Навіть у наш час в Криму весільні обряди проводяться з дотриманням всіх основних етапів і елементів.

До весільного обряду досить довго готуються, насамперед, збирають придане – ніша, джіез, богьчаси, для оздоблення житла – донатма. Також готується все для пригощання гостей на весіллі, куди приходять родичі та друзі, це приблизно 250 чоловік, а іноді навіть більше.

Колись придане в кримсько-татарських сім’ях починали збирати, коли дочка тільки починала підростати. У них навіть є народне прислів’я, яке українською звучить як: «Дівчинка ще на руках, а придане вже в скринях». У приданому повинен бути док’уз, так називають весільний подарунок нареченому, який складають з 9 найменувань (верхнього одягу, рушників, носових хустинок, кисет і т.п.). Дівчата, які вже були на виданні, вишивали цей набір. Їх цьому навчали вдома, передаючи тим самим всі секрети кримсько-татарської вишивки.

Перед тим, як вирішити одружитись молоді люди повинні порадитися з батьками і попросити їх дозволу. При ухваленні рішення батьки молодих знайомляться, щоб переконатися в порядності сім’ї. Якщо вони родичі до 7 коліна з боку батька або до 5 коліна з боку матері, то їм не можна одружуватися.

Потім в будинок дівчини направляються свати – к’удалар, для того, щоб зробити заручини – сез кесім. Саме тоді і намічають день весілля, для дівчини підносять дорогий подарунок – ніша, а її батьки у відповідь передають нареченому подарунок. Після цього наречений вже може зустрічатися з дівчиною в статусі, колись був ще обряд пенджереге бармак’, коли наречений підходив до вікна нареченої і дарував їй подарунок, як знак нового статусу.

За кілька тижнів до весілля (2-3) відбувається аг’ир ніша, а саме укладення остаточного договору між сторонами, який потім скріплюють молитвою. Від нареченого до батьків нареченої їде три представники з подарунками для неї і її рідних. А батьки нареченої готують подарунки для іншої сторони.

Наступним кроком є нікях – це мусульманський обряд одруження. В наші дні його здійснюють під час агьир ніша, а колись – на другий день весілля. Для цього повинен бути наречений з нареченою і свідки, а також родичі. Місцевий мулла при свідках запитує в нареченої і нареченого чи згодні вони стати подружжям, але ставлять це питання нареченій тричі, так як зазвичай сором’язливі наречені відповідають на третій раз. Після згоди мулла оголошує про укладення нікяха.