Символіка у вишивці

З давніх часів люди кодували пам’ять в різних символах і знаках. Особливо цікаві етнічні символи, які довгий час не приймали серйозно. А саме йдеться про орнаменти і вишивки. У живописі ви не зможете знайти настільки широкого кола з символами і знаками, як в орнаменті та вишивках. Якщо розуміти всі ці знаки, то можна зрозуміти своїх предків, їх духовне та культурне життя, думки про красу і значні події в житті.

Орнамент, символ, вишивка – це своєрідна мова душі, сприйняття світу народом. Кримські татарки особливе значення приділяють саме вишивці і з покоління в покоління передають це майстерність один одному. Для них це поєднання контрастів і ви можете побачити цю особливість навіть на їх верхньому одязі. Вони часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами, правильно підбираючи кожну квітку.

Вибором основних кольорів висловлювався менталітет татарських жінок. Всі ці кольори пов’язували з фізичною силою, земними відчуттями і переживаннями. Зрілість і силу чоловічого початку відображало глибоке бордо. Червоний колір носили виключно жінки, і він означав активний початок, а також його використовували в якості оберега від лихого ока. За повір’ями майстриням або майстрам давалася особлива сила, це якесь таїнство, яке позначало, чи принесе удачу дана річ, і як довго вона буде носитися.

Є символ «марам», який досить часто зустрічається на вишивці і орнаментах, особливо головних покривалах і поясах з широкої вовняної тканини (учк’урах) – це «дерево життя». У багатьох народів можна зустріти цей символ. Це не тільки древо життя, але і пізнання, безсмертя і місце, де перебувають душі померлих і боги. Крона дерева, що йдуть в небо, значать зв’язок між двома світами. Коріння дерева йдуть у землю – це минуле, стовбур дерева – це теперішнє, а крона в небі – майбутнє, тобто це символ зв’язку в часі.

Кожна дівчина тут вміє вишивати. Кримсько-татарський народ має безліч таємниць у вишивці, які передаються з покоління в покоління і несуть в собі потужний культурний пласт, мудрість, збережену від предків, і магію творчості.