Чому саме тамга стала символом кримськотатарського народу?

Кожен кримський татарин повинен неодмінно знати, що значить його прапор і знак на ньому. А для тих, кому так само цікаво, ми пропонуємо цю коротку статтю.

Родовий знак династії Гіраїв, що правила на Кримському півострові, – taraq-tamğa (тарак-тамга). Тарак-тамга була затверджена в якості державного герба саме Хаджі Гіраєм. З тим пір даний знак є визнаним символом ханської влади. Є версія за якою жовтий колір (тамга намальована саме в такому кольорі) – це колір золота, який символізує фізичну і духовну чистоту, а блакитний – це колір скорботи. Якщо ці кольори зливаються, то дають зелений – колір життя і посвячення, безсмертя і істини.

Колись тамгу використовували для позначення роду на різних прапорах, монетах, ярликах, будівлях, на могильних каменях і різних предметах. За традицією тамги – знаки мали незмінну і просту форму. Деякі з них мали навіть власну назву.

Сьогодні багато істориків хочуть зрозуміти значення династичної тамги Гіраїв, так як одні кажуть, що це єдність хана, нуред -дина і калги, інші при розгляді семантики вирішують, що тризуб став символом ваг – знак справедливості. Деякі відзначають, що символ тамги – це стилізоване зображення орла. Єдність трьох племен в цьому знаку бачать треті, але на жаль майже всі ці версії малопереконливі.