Обряди зв’язані з народженням малюка

Особливе місце серед усіх обрядів кримських татар займають обряди, пов’язані з народженням дитини. Сенс цих обрядів у збереження здоров’я і життя матері і дитя. Кримські татари розповідають про вагітність тільки найближчим людям, а коли це вже занадто помітно, то жінці варто менше бувати на людях, таким чином, берегтись від злого ока.

Вагітній жінці не варто виходити вночі на вулицю і дивитися на людей, які мають фізичні вади, а також ходити на похорони. Неможна на собі нічого ховати, так як за повір’ям дитина отримає родиму пляму саме в тому місці, де його мати щось приховала. Для майбутньої дитини не можна нічого шити, в’язати або купувати, все необхідне дитині приготовляє її мати і дарує тільки після того, як малюк з’являється на світ.

Коли час пологів наближався, то з жінкою залишався тільки хтось близький (мати, сестра або свекруха) і повитуха, яка стежить за всім ходом вагітності. Кримські татари вважають, що чим менше людей знають про пологи, тим легше вони пройдуть.

У теплій і солоній воді купали дитину відразу після появи на світ, під час цього читаючи молитви, потім сповивали і давали матері, яка його годувала.

«Мудже менім» («Нагороду мені за добру звістку») – це слова, з якими повідомляють новину про народження, в першу чергу батькові, бабусям і дідусям. Тому, хто приніс новину, дають подарунок або платять гроші, якщо народився хлопчик, то подарунок досить цінний.

За традиціями перші 40 днів матір і дитину ізолюють від усіх сторонніх, крім найближчих людей, тим самим захищаючи їх від небажаних наслідків. «Чіллі» називається цей період в народі, за межі будинку мама вперше виходила на сороковий день, щоб у джерела набрати води. Мулла запрошується не пізніше 10 днів після пологів, він здійснює обряд наречення малюка. «Езан ади» – наречення імені дитини. Найчастіше ім’я вибирають мати і батько, але не можна давати дитині імена своїх батьків.

Коли закінчується «Чіллі» жінка з чоловіком відвідує мати, з подарунками для неї і отримує її благословення. Що веде до торжества, на якому читають молитви.

У кримських татар дуже багато звичаїв, які пов’язують з народженням дитини. Волосся зістригають перший раз обов’язково наголо, коли дитині виповнюється рік і зберігають це волосся. Коли малюк може взяти маленькі монетки в жменю, йому стрижуть нігтики. При цьому, чим більше монеток він схопив, тим кращим буде його матеріальне становище. Той, хто побачив перші зубки малюка, повинен обов’язково зробити йому подарунок.

Обов’язковим для кримських татар є обряд обрізання – сюннет. Він виконується в непарні роки народження хлопчика – найчастіше в 3, 5, 7 років. Задовго до проведення хлопчикові навіюється, що кожен мусульманин повинен через це пройти, це переносить його в ряди чоловіків і стає доказом його мужності. Цей день дуже важливий і проходить урочисто з прочитанням обов’язкових молитов і запрошенням гостей.