Чоловічий національний одяг

Чоловічий національний одяг кримських татар має свої особливості і відмінні характеристики. Кримські татари покривають голову низькою баранячою шапкою чорного кольору, яка називається к’алпакь. Іноді на дні цієї шапки вишивають півмісяць. У літню пору вони носять тюбетейку (так’іе) або ж фес червоного кольору.

У широкі суконні шаровари (сок’ма штан або шалвар) заправляють сорочку з косими комірами (кольмек), все це підперізується поясом з вовняної тканини (к’ушак’) зеленого або червоного кольору, зазвичай він досить довгий і широкий.

Ілик – це коротка безрукавка, яка нагадує жилетку, і одягається поверх сорочки, її робили з оксамиту і дуже часто вишивали золотом. Куртка з довгими і короткими рукавами (камзол) надягалась на цю безрукавку, а ще поверх неї одягали чекмен, тобто довгий каптан. Всі сорочки були виготовлені з домашнього полотна – Кьотен. Решту одягу часто шили з грубого сукна, яке виготовляли вдома, степові татари використовували верблюже сукно.

Овчині кожухи (тон’) одягали замість кожухів у зимовий період або овчині куртки (курка). Досить популярними серед кримсько-татарських чоловіків стали плащі (ялинджа), башлики (башлик’).

 

Серед національного взуття чоботи (Чізмена), які обов’язково мали підкови на каблуках, шкіряні черевики на підборах без халяв (Потюк).

Пастухи часто носили куртки з баранячої шкури з поясом, який кріпив на собі ніж і сумку. Якщо паломники були в Мецці, то вони носять чалму (сарик’), яка обгортає феску або ковпак.