Медицина кримських татар

Одна з сильних переваг будь-якої держави – здоров’я нації, як фізичне, так і духовне та інтелектуальне. Саме тому кримські татари завжди надавали великого значення охороні здоров’я та медицині. Тут намагалися дати медичну освіту в кращих медресе, при цьому, не тільки місцевих, а й зарубіжних. Навчальна наука йшла тут в ногу з усім ісламським світом, рівень якої в деяких напрямках був навіть вище європейського.

Крім традиційної у всьому світі медицини, кримські татари намагалися не забувати народні методи лікування і ніколи не відштовхували на другий план природні ліки. При дворах завжди жили найкращі медики, які спостерігали за ханською сім’єю. Сама ж лікарська практика часто переходила з покоління в покоління, що утворило династії лікарів.

При лікуванні доктора кримських татар ніколи не зациклювалися тільки на «Каноні лікарської науки» Алі ібн Сіни, вони використовували практику і праці європейських та східних медиків. І не слід думати, що найчастіше вони вдавалися до народних ліків, адже дуже часто лікарі використовували хімічні склади і оброблені спеціально засоби, тобто фармакологію.

Основна концепція традиційної медицини кримських татар – запобігання захворювань, а не лікування. Головне було – гігієна, регулярне харчування, здорова їжа, помірне вживання продуктів, а також здоровий сон, фізичні навантаження, загартовування і лікування в курортних місцевостях. Варто відзначити, що якщо запобігти захворюванню все ж не вдавалося, то лікарі знали сотні натуральних рецептів, в яких використовувалися навіть фрукти і деякі овочі. Ще один з важливих для кримсько-татарського народу метод – грязелікування і мінеральні води.

Як і в інших народах, часто люди зверталися до народних цілителів, які передавали свої знання з покоління в покоління і часто могли допомогти навіть там, де звичайна медицина виявлялася безсилою.