Мечеть у Севастополі

У 20 столітті, а саме в 1900 році, в Ак-Ярі дуже активно йшло міське будівництво, особливо, що стосувалося культових установ. Були відриті нові православні храми і лютеранська кірха. Перед міською управою двічі клопотали представники мусульманського суспільства для виділення їм ділянки землі, щоб побудувати мечеть. Дозвіл було отримано і мусульманське духовенство разом з іншими представниками віри і міста заклали храм 28 червня 1909 року в Севастополі.

Міський архітектор А. Вейзе розробив проект. На саме будівництво асигнували близько 14 тисяч рублів з капіталу, решта зібрали, як пожертвування, які надходили в мусульманське суспільство.

Мечеть має квадратний в плані будинок, до якого примикає із заходу притвор прямокутний. Чотири несучі пілони утворюють підкупольний квадрат, що зміщений з заходу, на фасаді йому відповідають частини, відокремлені ризалітами. Кам’яні сходи розташовані в південному приміщенні притвору. Двосвітні вікна розташовані на північному і південному фасадах і приймають форму ланцевидних арок. Витягами з Корна був прикрашений фасад будівлі. Купольне перекриття мала будівля мечеті, а саме багатогранний мінарет ажурний і з двома балконами.

Освячення та відкриття мечеті було 20 квітня 1914. При мечеті також розпочала діяльність мусульманська школа і суспільство, яке допомагало бідним мусульманам. До 1938 року храм нормально функціонував, але під час воєн досить сильно постраждав. Був збережений мінарет, але в 1948 році його знесли. Потім будівлю трохи відремонтували і зробили в неї архів. Але з 1992 року в будівлі проводяться служби мусульманською громадою. Крім того, сьогодні тут працює медресе для молодих мусульман.