Мечеть Хана Узбека

У Криму, а саме в Старому Криму (колись Солхат) знаходиться мечеть Хана Узбека, яка є найцікавішим пам’ятником ісламської архітектури. Її звели в 1314 році на честь хана Золотої Орди Узбека.

Ця мечеть Хана Узбека побудована у формі базиліки шестистопного і являє собою в плані прямокутну будівлю. Двосхилий дах вкриває мечеть. З північної сторони мечеть має головний вхід, який виділений порталом, що прикрашає кам’яна різьба. Типовою прикрасою для ісламського зодчества завжди була різьба по каменю. Мінарет примикає до будівлі мечеті з північно-східного кута.

Двох’ярусні вікна стали прикрасою мечеті з західної та східної сторони. Весь внутрішній інтер’єр мечеті Хана Узбека прикрашає різьблення. Різьблена ніша для молитви (махраб) розташована в південній стороні приміщення, і звернена в бік Мекки – святині мусульман. Коли проводилися молитви, то килимками встеляли кам’яну підлогу мечеті. У Криму, до мечеті Хана Узбека, примикало медресе – духовне училище мусульман.

 

Медресе було зведено в 1333 році і перевершувало за своїми розмірами будівлю самої мечеті. Крім того, до нього був прибудований досить великий внутрішній двір з фонтаном. Фасад медресе прикрашали кам’яні різьблені орнаменти. Тут віруючі вивчали Коран, астрономію, арабську мову, філософію, логіку і арифметику. Деякі учні медресе жили в цьому ж будинку.

До нашого часу мечеть Хана Узбека чудово збереглася, але будівля медресе практично повністю знищено, від неї залишилися тільки руїни. Це не просто архітектурна пам’ятка Криму, але і культова.