Мечеть Ескі-Сарай

У Криму є мечеть Ескі-Сарай, а саме в селі Піонерське, що під Сімферополем. Назва цієї мечеті перекладається як «Старий палац». Звели мечеть Ескі-Сарай імовірно в 14 столітті в однойменному на той час мусульманському поселенні. Це абсолютно унікальний пам’ятник дуже ранньої кримсько-татарської архітектури. Тоді ще улусом Золотої Орди був Крим, а релігія ісламу тільки почала зароджуватися на півострові Крим.

Сама будівля цієї мечеті була спорудою купольного типу, яка в плані представляла квадрат, плюс прибудова (точно невідомо, але за припущеннями це була маленька мечеть для жінок) зі східної сторони.

Головний вхід мечеть Ескі-Сарай прикрашав портал, а з боків були розташовані ніші у вигляді міхраб. Закінчував мечеть купол, який, на жаль, до наших днів не зберігся. Мінарет примикав до мечеті з північно-західної сторони. Крім того, тут був розташований ханський монетний двір. Ця мечеть досить цікава і має не тільки одну назву, її називали ще – Тохта-джамі. Є гіпотеза, по якій ця мечеть належала хану Тохтамишу.

Не одну спробу відновити мечеть було зроблено, але будівлю так і не реконструювали. Мечеть Ескі-Сарай в 1969 році «законсервували», тобто її стіну зміцнили залізобетонним поясом, деякі кладки частково відновили, а також зробили ін’єкції тріщин. Але все це допомогло стримати руйнування лише на деякий час і сьогодні мечеть просто руйнується.