Легенди у фольклорі у кримських татар

 Одним з найбільш популярних фольклорних жанрів кримських татар є легенди. Багато дослідників відзначали, що фантастичні образи і сюжети, які лягали в основу татарських легенд та переказів були навіяні самою природою. А саме, химерними контурами скель, зарослими лісом глибокими ущелинами, найбільш таємничими печерами та темними лісами.

Кримські татари дуже вірні своєму народові і своїй країні і це красиво відображалося в сюжетах легенд. Також дуже часто в них говорилося про дівочу чистоту і незмінну любов, доброту, справедливость та людяность.

До найчисленнішої групи відносять легенди, які пов’язані з природою півострова. Це, наприклад, легенди про скелі Діва, Кішка і Чернець, про Аю-Дазі, скелі близнюки у Гурзуфа, а також про Демірджі-кая і багато інших.

Досить численною є і інша група, а саме легенди, які присвячували походженням окремих сіл та міст, повір’їв і звичаїв, культури та історії Криму. Прикладами таких легенд є: про кизил – Шайтанову ягоду, про походження Бахчисарая, про могилу Мамая і про Таракташську партизанку.

На превеликий жаль, коли легенди публікують російською мовою, то зазвичай їх досить сильно спотворюють укладачі самих збірників. Але не варто засмучуватися, кримські татари вміють берегти свою історію і свій фольклор, тому дійсні зразки завжди будуть в наявності у свого народу.