Кримськотатарська етика в повсякденному житті. Частина 2

Є безліч ситуацій, в яких дуже важливо вести себе добре, показуючи, наскільки ти вихований і знаєш свою культуру. Саме тому кримські татари з раннього віку передають своїм дітям знання і вчать їх етиці поведінки, яка дуже важлива для будь-якого народу. Ми продовжуємо описувати для вас деякі повсякденні правила поведінки у кримських татар.

Є життєві ситуації, які вимагають побажань. Наприклад, жінці, яка займається пранням, слід побажати: «Нехай вся білизна буде білосніжною». На це вона відповість: «Нехай ваші слова збудуться».

Якщо ви зробили велику покупку, як будинок, автомобіль або щось в цьому роді, то всі будуть вітати вас з покупкою зі словами: «Користуйтеся з радістю», на що відповідати потрібно: «Спасибі, вам бажаємо того ж».

Якщо ви заходите в місця громадського харчування або просто увійшли, коли сім’я їсть, то обов’язково потрібно побажати приємного апетиту, вас запросять до столу зі словами: «Пригощайтеся», за що потрібно буде подякувати господареві.

Якщо ви в чомусь допомогли старшому кримському татарину, то в подяку почуєте: «Спасибі, доживи до моїх років». Є ще варіант – «Зістарійся зі своїм ім’ям разом».

Те, що заробили члени сім’ї, віддають господині, за що вона говорить спасибі і бажає, щоб Бог допоміг заробити ще більше.

Якщо хтось чхнув потрібно сказати: «Живи довго». Відповідь – спасибі.

Після купання кажуть – «Нехай вода зміцнить ваше здоров’я».

Є ще маса правил, яких кожен день дотримуються і вони вже увійшли в звичну поведінку, що допомагає кримським татарам багато століть зберігати свої традиції та особливості.