Кримськотатарська етика в повсякденному житті. Частина 1

У кримських татар прийнято з раннього дитинства вчити дітей етики поведінки. Це один з найважливіших етапів виховання нового покоління, який повинен забезпечити наступність і дотримання обрядів і звичаїв нації.

Рано, після ранкового туалету, молодші в родині повинні привітати старших словами: «Доброго ранку, чи добре ви спали?» І поцілувати їм руку. Старші у відповідь кажуть: «І тобі доброго ранку, бажаю благополуччя».

Після привітання, старші виконують намаз (молитву). Господиня (найчастіше невістка) готує каву і подає їм її, кажучи «Пригощайтеся», після цього, прибираючи чашки, вона говорить «на здоров’я», а у відповідь її дякують – «Алла рази олсун».

Коли запрошують до столу для трапези потрібно сказати: «Пригощайтеся, смачної вам їжі» або ж «приємного апетиту». Після трапези обов’язково вимовляється коротка молитва, а перед нею – «Бісмілля», господині дякують за смаколики. Розмовляти під час їжі потрібно якомога менше, сміятися голосно також не можна.

Виходячи з будинку потрібно прощатися зі словами: «Я йду, до побачення». У відповідь вам побажають успіху в справах і щасливого повернення додому.

При зустрічі з друзями чи сусідами кажуть: «Мир вашому дому» (Селям алейкум), а у відповідь чують: «І вашому дому мир» (Алейкум селям).

При прийнятті гостей, старшим господарі цілують руки і запрошують на тор, тобто почесне місце в будинку. Спочатку гостей обов’язково пригощають солодощами та кавою, починаючи розмову. Господарям не прийнято питати гостя, чому він прийшов, поки він сам не скаже.

Йдучи, гості завжди кажуть: «Залишайтеся здоровими та приходьте до нас у гості». Господарі повинні провести гостей до воріт, бажаючи їм щасливої дороги додому. Якщо вже вечір, то слід бажати один одному спокійної ночі.

Є така прикмета – після відходу гостей не можна підмітати двір і будинок.