Як, коли і навіщо було засновано кримськотатарський Меджліс?

Меджліс у кримських татар – це, по суті, аналог європейського парламенту – законодавчо-представницький орган, що існує здебільшого в ісламських країнах. Та перш, ніж розповісти про заснування Меджлісу, варто згадати про Курултай – загальнонаціональний з’їзд, який передував його створенню.

Курултай, як і наші козацькі ради, чи староруські віче, був дуже важливим збором для вирішення самих головних питань загальнонаціонального значення. Перший такий Курултай у кримськотатарського народу відбувся в Бахчисараї 26 листопада 1917 року під головуванням Номана Челебіджихана. З’їзд був скликаний одразу після Лютневої революції під гаслом – «Крим — для всіх кримчан». Та з приходом більшовиків, уже через рік, Челебіджихана розстріляли, в подальшому, повністю ігноруючи інтереси кримських татар.

Мине довгих 74 роки, перш ніж кримські татари зможуть вдруге скликати Курултай. Цей період для корінного народу Криму виявиться повним важких випробування та боротьби зі спробами стерти їх як націю. Та 26-28 червня 1991 у Сімферополі було відкрито ІІ Курултай кримськотатарського народу, який став знаковим для всіх татар. Саме на цьому з’їзді було схвалено проект декларації про національний суверенітет кримськотатарського народу та статут Меджлісу. Тоді ж було обрано і членів Меджлісу, вибраних з числа делегатів Курултаю. А сам Меджліс став єдиним вищим представницьким органом кримських татар в період між сесіями Курултаю. Така ієрархія робить Меджліс повністю підзвітним Курултаю і зобов’язує керуватися його рішеннями, а також виробленим і затвердженим положенням, нормам міжнародного права та законодавчими актами України (як було до анексії Криму).

Рефат Чубаров

Але суть та основна мета діяльності Меджлісу, полягала перш за все в тому, щоб подолати наслідки геноциду та нечуваного свавілля, вчиненого проти кримських татар сталінським режимом. І мова тут не лише про вільне національно-державне самовизначення на своїй рідній землі, а у доволі активній діяльності із повернення та облаштування колишніх кримчан на їх батьківщині. Завдання Меджлісу дуже глобальне у всіх відношеннях – і у справі відродження традицій, шкіл, мови, і у справі свободи політичних поглядів та віросповідання. Всі ці аспекти мали потрохи втілюватися у життя з допомогою різних економічних програм та реформ, підтримуваних членами Меджлісу.

Варто зазначити, що із дня створення і аж до листопада 2013 року головою Меджлісу був Мустафа Джемілєв, місце якого віднедавна займає Рефат Чубаров. По при те, що діяльність Меджлісу виходила за межі правового поля України, вона була спрямована виключно на захист інтересів кримських татар. Відтак, одразу із окупацією півострову Меджліс неминуче потрапив у «немилість» окупантів, які й на рідних теренах не переймалися захистом прав людини, а в Криму – тим паче. Цей новий виток історії «по старому колу» став свіжим ударом по кримськотатарському народу, якому знову треба гуртуватися задля збереження себе, як нації. Крим – це не Росія, Крим ніколи нею й не був, Крим – це батьківщина кримських татар, їх рідний дім і неодмінно прийде час, коли вони самі вирішуватимуть свою долю.