Інтер’єр житла кримських татар

Кожен з нас намагається створювати для себе максимально комфортні та затишні умови життя, особливо якщо мова йде про власний будинок. І кримські татари не стали винятком, дуже важливо для них було створити кращі умови для домашнього вогнища. Інтер’єр їх оселі залежав від матеріального достатку господарів і зазвичай складався з каміна (оджак’) з трубою (Баджо), на якому підвішували на ланцюг казан, також найяскравіших килимів (кілім, мак’ат), візерункових войлоків (кійіз), які стелили на підлогу. Далі ви могли б побачити там сет – широкий і низький диван, який розташовувався уздовж стін. На скринях (сандик’), в спеціальні ніші, стопкою залагоджували подушки і ковдри.

Дуже велике значення кримські татари віддавали мідній та гончарній посуді, яку розставляли на відкритих полицях (раф). Ще одна цікава відмінна риса інтер’єру кримськотатарського традиційного житла – прикраса будинку рушниками.

Крім того, будинок прикрашали меблі, а саме низькі столики (хона), дзеркала, лавки, світильники. Усюди були скатертини, фіранки і серветки. Сув Долаб – це приміщення для купання, яке будували поруч зі спальнею, а в самій спальні ставили розписну колиска (бешик). У сінях (аят) майже завжди був ручний верстат, на якому жінки могли ткати рушники, хустки та інше.

Якщо будинок вміщував парадну кімнату для гостей – мусафірхане, то в ній були всі найкращі речі (килими, посуд). Варто зауважити, що в будь-якому, навіть найбіднішій хаті, було дуже помітно прагнення господарів створити затишну та комфортну атмосферу.