Геннадій Москаль: “Не треба піддаватися дрібній провокації!”

Останніми днями засобами масової інформації, переважно інтернет-виданнями,  розповсюджено заяву, прийняту на зборах кримськотатарських письменників щодо низки висловлювань Голови Державного комітету України у справах національностей та міграції Г. Москаля. У зазначений заяві кримськотатарські письменники висловлюють своє обурення тим, що під час проведення Г. Москалем зустрічі у Сімферополі (30 січня 2004 року) з представниками національно-культурних товариств і засобів масової інформації з його боку, мовляв, були проголошені висловлювання  про те, що “у циган, ассірійців та кримських татар немає історичних батьківщин…”. Справедливо вважаючи подібні висловлювання як такі, що ображають національні почуття та гідність кримськотатарського народу, кримськотатарські письменники при цьому посилаються на сумнозвісну у Криму газету “Кримська правда”, яка у номері від 31 січня 2004 року надала власний матеріал щодо зустрічі Голови Держкомнацміграції України з представниками кримських національно-культурних товариств.

Як на наш погляд, саме така надмірно довірливість письменників до свідомо перекрученої “Кримською правдою” інформації, привела до необґрунтованих звинувачень Голови Держкомнацмінрації Г. Москаля в таких висловлюваннях, які ним ніколи не проголошувалися.

Надаючи таку репліку, вважали б доречним ознайомити громадськість з текстом Заяви Державного комітету України у справах національностей та міграції від 05 лютого 2004 року. З оригіналом зазначеної Заяви також можна ознайомитися на сайті Держкомнацміграції України за адресою – http://www.scnm.gov.ua/ua/a?news_ofic_027.

ЦІДКТ-ІНФОРМ

ЗАЯВА
Державного Комітету України у справах національностей та міграції
№1509 від 5 лютого 2004 року

30 січня 2004 року Голова Державного комітету України у справах національностей та міграції Геннадій Москаль, після зустрічі з керівниками національно-культурних товариств АРК, провів прес-конференцію, куди були запрошені всі засоби масової інформації Криму. На згаданій прес-конференції ніяких питань, зв’язаних з кримськотатарськими проблемами, окрім інциденту в селі Веселе в Судакському районі, а також, чи не зв’язаний приїзд Голови Держкомнацміграції до підготовки заходів щодо 60-річчя депортації, не було.

В ході зустрічі постало питання про допомогу у вивченні мов, а також про інші форми допомоги з боку історичних батьківщин для своїх співвітчизників. Як приклад були наведені держави Ізраїль, Польща, Болгарія, Греція та інші, які найбільш ефективно оказують допомогу своїм закордонним співвітчизникам. Геннадій Москаль сказав, що кримські татари, кримчаки, караїми, роми, гагаузи, ассирійці не мають іншої країни крім України, яка може надати їм сприяння у вивченні рідної мови, літератури, а також допомогти матеріально національно-культурному розвитку. Всі турботи по розвитку і підтримці даних народів лягають виключно на Україну

На жаль газета “Крымская правда” у номері від 31 січня подала матеріал : Геннадій Москаль “У цыган, ассирийцев и крымских татар нет исторической родины, а в Крыму нет межетнических конфликтов”, що повністю перекручує зміст проведеної зустрічі, приписуючи голові Держкомнацміграції слова, які він не казав і не міг казати. Так, Голова Держкомнацміграції і співробітники Комітету на прес-конференціях, виступах, доповідях, семінарах, ніколи не вживають слово “цыган”, а виключно “ром”, “роми”, “ромська громада”. При цьому було надруковано з зустрічі фотографію, яка зроблена ще у 1997 році, що додатково свідчить про “достовірність” надрукованого матеріалу. Тому відповідальність за всі викривленні висловлювання лягає повністю на автора статті і редакцію газети.

Кримськотатарським письменникам необхідно не користуватись сумнівними публікаціями в газеті “Крымская правда”, а приходити на зустрічі Голови Держкомнацміграції із лідерами національно-культурних товариств, де постійно йде мова про випуск книг, розвиток мови і духовності, в тому числі й кримськотатарського народу. Держкомнацміграції і особисто голова, Геннадій Москаль, не бачить причин для публічного вибачення перед кримськотатарськими письменниками і висловлює жаль, що вони піддались на дрібну провокацію.

Також слід відзначити, що на запитання щодо подій у селі Веселому Судакського району, Геннадій Москаль заявив, що це виключно побутовий конфлікт. В Криму, як і в Україні в цілому, за 13 років незалежності не було і не має підґрунтя для міжнаціональних та міжетнічних конфліктів

На території АРК проживає поруч 130 національностей і народностей, і можливе виникнення конфліктів на побутовому рівні, а основна задача місцевої влади їх своєчасно попереджувати. В ст.11 Конституції України сказано, що Держава сприяє консолідації та розвиткові нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин в Україні.

Хто в Україні може мати статус корінного народу має бути визначено Законом України, розробка якого триває. Держкомнацміграції заявляє, що й надалі буде робити все необхідне для повного повернення кримськотатарського народу в АРК, його облаштування і інтеграції в українське суспільство та підвищення рівня соціального захисту.