Етнічна історія кримських татар

Кримські татари або, як їх ще називають, кримці, були сформовані як етнос на Кримському півострові, при цьому ставши нащадками різних народів, які переселялися сюди. Основними такими народами були: таври, скіфи, кіммерійці, сармати, греки, алани, готи, гуни, римляни, хазари, половці, печеніги, монголо-татари.

Ми не можемо припускати, що всі ці народи впливали на формування кримських татар. Приміром, таври і кіммерійці зникли, як етноси ще до нашої ери, розчинившись в античних греків, а також скіфів. Хоча сам фізичних тип цього народу ще довго зберігався в гірському Криму. Але саме таври були першими поселенцями на цих землях, вони близько ставилися по характеру до Західного Кавказу. Взагалі близькість цих регіонів стала причиною їх контактів, що також мало свій вплив.

Одним з визначальних етнічних компонентів при формуванні кримськотатарського етносу був тюркський. Але це, якщо говорити про культуру і мову, але не про генетичний зв’язок народу. За вже сучасним генетичним дослідженням кримських татар відносять в більшості до індо-арійської гаплогрупи, яка сформувалася в Східній Європі і брала участь у заселенні Індії, а саме на 32%. Значну частку займають і близькосхідна група, яка характерна для європейських етносів і західнокавказька – 18%. Близькосхідна група у кримських татар також займає – 14%. Є й інші групи, які займають незначні частини у формуванні етносу кримських татар.

У 1926 році були проведені грунтовні антропометричні дослідження населення Кримського півострова, які дозволили виділити серед етносу три типи, які мали точну географічну прив’язку в Криму:

  • Степові татари
  • Південнобережні татари
  • Гірничо-передгірні татари