Джума-Джамі

Найбільша і велична мечеть в Євпаторії Джума-Джамі, це найбільша соборна мечеть в Криму. Майже півтисячоліття тому було закладено будівлю цієї мечеті, а саме в 1552 році, коли правив хан Девлет І Герая. Стамбульського майстру Ходжі Синану, самим ханом був замовлений проект. Саме будівництво мечеті затягнулося, через війни з Іваном Грозним, яка забирала величезну частину всіх, що надходили в казну хана засобів.

Багато переробок та реставрацій було виконано в мечеті з того часу, як вона була побудована. Але за всіма правилами відреставрували мечеть всього кілька років тому. Тобто до 1985 року відновили два мінарети, які були зруйновані ще в 1665 і 1836 роках.

За принципом наростаючих обсягів була виконана композиція храму. Центральний купольний будинок – мечеть, з двох боків до якого прибудовані два мінарети. Двоповерхові бічні галереї висвітлюють два яруси досить рідко посаджених вікон, перекриття виконане плоскими куполами по 3 в ряд. Близько 22 метрів досягає висота центрального залу, який перекритий дуже потужним куполом з 16 вікнами.

 

Як релігійна установа мечеть була закрита за часів радянської влади, її використовували виключно як музей і архітектурну пам’ятку. Але віруючі змогли знову повернути собі мечеть в 1990 році.