Дервіза

У кримських татар є особливе осіннє свято – Дервіза. Його відзначають 22 вересня, тобто в день сонячного рівнодення. Цей день знаменує початок «відмирання» природи або початку осені. З двох слів складається назва Дервіза: «дер» – двері або ворота, а «віза» – це дозвіл виїзду. Якщо враховувати значення цього дня, то свято Дервіза значить – «входжу в новий світ».

Як і перед іншими святами, перед початком урочистостей проводять генеральне прибирання будинку та двору. Кримсько татарські господині починають випікати хлібці, кобіта. У день Дервіза всі одягають ошатний одяг. Дівчата розсіюють золу на полі, в саду, в городі і виноградниках. Хлопчики під час цього очищають хліва і обкурюють їх димом. Кілька сіл разом організовують це свято, зазвичай вони входять в одну громаду – джемаат.

Початок свята знаменується молитвою і жертвоприношенням барана. Після цього ритуалу, кілька дівчаток, віком від 10 до 12 років, одягають в овечі кожухи, що стає уособленням наближення зими і повідомляє всім про початок свята.

Є традиція, коли жінки починають скачувати з гірок сито (елек). Якщо сито перевернеться догори ногами, то в цьому році буде хороший урожай, якщо вниз дном, то варто чекати малого врожаю, якщо ж сито залишиться стояти на боці – виростуть високі зернові. Це свято завжди супроводжують змагання з національної боротьби куреш, а також конкурси танцюристів, поетів, співаків, знавців частушок та інші. Ще є цікаве змагання, в якому потрібно метати камінь вдалину і примовляти: «Нехай чорні дні повернуться тоді, коли повернеться цей камінь», а це значить – ніколи. На такому святі завжди організовують ярмарки.

Завершення свята найчастіше відбувається після танцю хору, який знаменує єдність народу в досягненні загальної мети. Усі кримські татари мають традицію підбивати підсумки своєї праці в це свято, тобто від Хидерлеза про Дервіза. Крім того, в цей день починається сезон весіль.