Декоративні рушники іджіяри

Величезна колекція кримсько-татарських тканин зберігається в Ялтинському державному музеї. Більшість з них – декоративні рушники – іджіяри з вишитим та тканим орнаментом. Іджіяри – це назва різновиду декоративних рушників кримських татар, які втрачені на сьогодні, з часом їх почали називати відносно технічного виду виконання орнаменту «к’ибриз» або «Тахтали» і т.п.

Широко використовувалися в побуті всі декоративні рушники. Будинок кримського татарина вони могли прикрашати, коли їх клали на полиці з посудом, якщо ж татарин був заможний, то такі рушники могли прикрашати стелю в парадній кімнаті або ж спальні. Крім того, їх обов’язково давали до приданного нареченої. Якщо наречена була з багатого роду, то серед її приданого повинні були бути 400-500 декоративних рушників, якщо бідна – то 200-300.

Основою для виготовлення іджіяров була атма, тобто проста гладка тканина або ж тканина в смужку. Найбільш різноманітними технічними видами виконувався орнамент на іджіярах: к’ибриз атма, Тепелена, Тахтали.