Біюк Хан Джамі

Біюк Хан Джамі або Велика Ханська мечеть – це досить велика будівля, яка покрита червоною черепицею. Одна з найбільших мечетей Криму і найперша будівля ханського палацу. Побудована мечеть ще в 1532 році засновником Бахчисарайського ханського палацу – Сахибом І Гераем. Вона носила його ім’я в 16 столітті і стала найвідомішим будівлею ханської резиденції.

Мечеть має досить масивну будівлю з стрілчастої аркадою внизу і різними вставками на стінах. Червона черепиця покриває чотирьохскатний дах мечеті. Колись тут були куполи, кілька малих і великих. З боку річки Чурук-Су знаходиться головний вхід в Ханську мечеть. Колись фасад з головної сторони був виконаний мармуром. Біюк Хан Джамі має два струнких десятигранних мінарети з гострими дахами, які вінчають бронзові алеї (півмісяцями). 28 метрів – висота мінаретів. Усередині їх маються кам’яні сходи, по них спеціальний служитель муедзин піднімається перед початком служби. Він мелодійно і досить голосно співає молитву – азан, що закликає всіх правомірних мусульман збиратися в мечеть на намаз.

Арабські каліграфічні написи з’явилися на стінах мечеті в середині 18 столітті. Арслам Герай в 1750-х роках заснував у дворі мечеті медресе, яке, на жаль, не збереглося до наших днів. Як просторий зал виглядає зсередини мечеть, в якій є високі колони. На другому ярусі по периметру стін влаштований широкий балкон. Ханську ложу утворює перетворена в окреме приміщення частина балкона.

У радянський час мечеть закрили. Експозиція музейного відділу археології печерних міст була розташована у верхній частині мечеті, а лапідарій був розташований в нижній частині. У наші дні мечеть знову відрита для віруючих.