Символи

Безліч символів присутні в прикрасах, одязі, вишивці кримських татар. Вони надають їм особливого значення, передаючи, таким чином, мудрість своїх предків з покоління в покоління. Характер загальнолюдських носить більшість відомих сьогодні символів.

Наприклад, зірка Давида (шестикутна зірка), якщо вона стала частиною ювелірної прикраси Фес-тепелік, то це зовсім не випадково. Енергетичний центр зв’язку з Богом перебуває у людини на тімені, саме тому наші предки вибирали саме цей символ для навершя на фес. Є не один трактат про цей потужний по енергетиці і смисловому значенню символ. Його можна зустріти не тільки в мусульман, а й у християн, буддистів, іудаїзмі. Буддизм трактує цей символ як перетин активного і пасивного начал (чоловічого і жіночого). Іслам має своє трактування: трикутник, який обернутий вершиною вгору – це рай, вниз – пекло. Тобто, це перетин неба і землі.

Ще один досить частий символ – трикутник. Він дуже часто зустрічається у кримських татар на головних уборах, жіночих покривалах («марам») і красиво доповнюється рослинним орнаментом. Крім того, трикутник часто розміщували на тканих серветках і рушниках, а також на ювелірних прикрасах. В ісламі його трактують як: Аллах, Мухаммед і Алі.

В наші дні також виконують амулети і обереги у вигляді трикутника (саг’-Дува) – це ювелірна прикраса в спрощеному вигляді (дували), де використовують срібні, іноді металеві, трикутники, що виконуються в техніці філігрань, а всередині у них були сувої молитов. Дували найчастіше носять на грудях, з спрямованої нагору вершиною, що значить – дух прагне до високого, а саме до духовності, неба і чистоти.

Є ще один цікавий обряд у кримських татар, який пов’язаний з символами. В день весілля дівчині-нареченій дарують пояс (к’ушак). Пояс філігранної роботи з досить масивною срібною бляхою «Йилишли-к’ушак’» носили заміжні жінки, а дівчата мали більш ніжний і витончений пояс, який був прикрашений дорогоцінними каменями. Ці пояси обов’язково носили, як невід’ємну частину костюма. Так як, він не просто прикрашав татарську жінку, він був оберегом і ніс захисну функцію енергетичного центру життєвих сил.