4 головних типи житла кримських татар

Куфтин Б.А. відомий дослідник кримськотатарського житла, який виділив їх чотири основних районних типи.

Перший – татарський будинок міста Бахчисарай. Всі будинки там розташовані практично одноманітно. Усередині будиночки з’єднані хвіртками. Азбар (двір) примикає до будинку з боку фасаду і має дві частини, які перебувають на різних рівнях верхнього і нижнього двору. Усть-азбар (верхній двір) – це практично завжди сад з виноградом і фруктовими деревами. Одноповерхові будинки (бир к’ат) прямокутної форми, найчастіше складені з дикого каменю на цементі з глини і з трьохсхилим або двосхилим дахом. Будинки на два поверхи мають виступаючий верхній поверх і схожі на старі візантійські будівлі.

Другий – сільський будинок Бахчисарайського району. У районі вододілу Бельбеку і Качі є старі будинки, які були побудовані з дерева і є своєрідними зрубами (чатма ев), які складені з великих дубових дощок. Є будинки зі зрубу, які поміщали відразу на низькому кам’яному фундаменті, а є ті, які стоять на складеному з каменю нижньому поверсі (маг’аз). Навіть найбідніші будинки не мають плоских дахів. Стель у них немає, а звід двосхилого даху робили з обтесаних масивних брусів. У гірських селах, як Озенбаш або Стилі, можна знайти ще більш складну споруду на два поверхи. У них була своя особливість – великі дерев’яні стовбури, які виступають і надають будинку більш північний відбиток, замість південного.

Третій – будинок степових районів Карасубазара і Сімферополя. У цих районах татарські селища мають безладне розташування будинків, з порожніми дворами, які оточує низька огорожа, а їхні вулиці неправильні, але все ж досить широкі. Під двосхилим дахом з черепиці стоять одноповерхові будиночки, які зводили з обмазаного глиною тину або ж цегли. Найчастіше у них було лише дві-три кімнати. При житлі тут часто є хлів, який побудований під одну лінію з будинком і накритий одним дахом.

Четвертий – вдома південнобережного району. Південнобережні кримці мали кавказькі та малоазіатські риси не тільки в культурі, а й у житлі. Відмінна риса їхніх будинків – плоский дах і план розташування кімнат, які зачату йшли не в одну лінію, а хрестоподібно. Тут буквально один на іншому розташовуються будинку.