11.11.2003-60-річчя борця за права людини Мустафи Джемілєва

13 листопада 2003 року виповнюється 60 років з дня народження Мустафи Джемілєва, одного з найбільш відомих діячів правозахисного руху колишнього СРСР та Кримськотатарського національного руху.

М. Джемілєв багато разів переслідувався радянською владою за свою діяльність та переконання. У період СРСР він був послідовним прихильником розширення зв’язків демократичного Кримськотатарського національного руху з іншими національними рухами, у тому числі й українським, а також правозахисними колами Радянського Союзу. М. Джемілєв сприяв актуалізації кримськотатарського національного питання за межами Радянського Союзу, результатом чого стала могутня міжнародна кампанія за підтримку справедливих вимог кримськотатарського народу.

М. Джемілєв є одним з яскравих і політично активних представників правозахисного руху радянської і пострадянської епохи. Саме тому його діяльність відзначена багатьма нагородами і почесними званнями, у тому числі міжнародною щорічною премією Верховного Комісаріату ООН зі справ біженців імені Ф. Нансена, яка була присуджена йому в 1998 році.

Обраний у 1991 році національним з’їздом (Курултаєм) головою Меджлісу кримськотатарського народу – вищого єдиного повноважного представницького органу кримських татар, М. Джемілєв очолив процес формування унікальної демократичної системи органів національного самоуправління. Досвід успішного її функціонування уважно вивчається в Україні та в інших державах.

З перших днів незалежності України він як відомий політик і правозахисник, народний депутат України двох останніх скликань, направляв свою енергію на зміцнення молодої держави, докладаючи демократичний досвід національного руху до побудови правової держави, метою якої є благополуччя та воля людини.

Політична послідовність і демократична принциповість М. Джемілєва стали умовами збереження міжнаціональної стабільності в Криму сьогодні і політико-правової цілісності України в перші роки її незалежності.

У складі українських парламентських та урядових делегацій М. Джемілєв сприяв створенню її сприятливого зовнішньополітичного іміджу.

Дата виповнення 60-річчя Мустафи Джемілєва припадає на один із днів священного місяця Рамазан, коли мусульмани утримуються від прийому їжі, питва та інших заборонних діянь. У цей день Мустафою Джемілєвим буде даний Іфтар для 150 чоловік. Тому в Криму основні заходи, присвячені цій даті, будуть проведені після закінчення місяця Рамазан, серед яких – відкриття виставки “Ант еткенмен” (з 1 грудня 2003 р. по 31 січня 2004 р.), проведення науково-практичної конференції “Кримськотатарський національний і правозахисний рухи: джерела та еволюція” (4-6 грудня 2003 р.), урочистий вечір з театралізованим показом, організація серії телевізійних передач і публікацій та ін. Ці заходи також будуть присвячені і стануть даниною поваги тисячам мужніх борців з тоталітарним радянським режимом, і тим, хто зробив усе можливе для повернення кримськотатарського народу на свою батьківщину – у Крим.

Для участі в них запрошені представники громадськості, державних органів, політичних партій, дипломатичного корпусу, активісти кримськотатарського Національного руху, дослідники.

З питань участі в заходах та одержання докладної інформації можна звернутися за адресою:

Україна, м. Сімферополь, вул. Шмідта, 2, Оргкомітет, тел./факс (0652) 27-35-26;

Е-maіl: meclіs@sf.ukrtel.net