03.10.2003-1 жовтня в малому залі Ради міністрів АРК відбулася спільна республіканська нарада керівництва автономії і Меджлісу кримськотатарського народу щодо вирішення конфліктної ситуації на території Великої Ялти

У роботі наради взяли участь Голова Верховної Ради АРК Борис Дейч, Голова меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, члени Меджлісу: заступник голови Ремзі Ільясов, заступник голови ВР АРК Ільми Умеров, Надир Бекиров, Айдер Мустафаєв, Синавер Кадиров, Постійний Представник Президента України в АРК Олександр Діденко, Голова Держкомзему України Анатолій Даниленко, депутати ВР АРК, міський голова м.Ялти Сергій Брайко, голови селищних рад Великої Ялти та керівники правоохоронних, республіканських органів влади і причетних підприємств.
У своїй доповіді Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв торкнувся політичних аспектів земельного питання і наділення кримських татар земельними ділянками, як сільськогосподарського призначення і будівництва індивідуального житла, так і для організації прибутковостворюючої діяльності. Дане питання десятки разів піднімалося на різних нарадах, у тому числі на зустрічах із Президентом України, за підсумками яких давалися відповідні доручення щодо врегулювання земельного питання і забезпечення землею кримських татар, які її законно потребують. На сьогоднішній день ситуація така, відзначив Мустафа Джемілєв, торкаючись особливостей земельного законодавства України, що кримський татарин, що проживає в сільській місцевості, наділений землею сільськогосподарського призначення в 2,5 рази менше, ніж громадянин іншої національності.
Голова Меджлісу нагадав присутнім, що до депортації 1944 р. кримськотатарське населення від загальної чисельності проживаючих у Великій Ялті складало більш 50%. “Питання наділення землею кримських татар необхідно вирішувати серйозно і справедливо. Крім того, продовжив Мустафа Джемілєв, – багато розмов про те, що в Ялті самозахвати – це були не самозахвати землі, а акції протесту, кримськотатарський народ хотів, щоб влада, нарешті звернула увагу на його проблеми і порушення індивідуальних прав”. Підводячи підсумки, Мустафа Джемілєв звернувся до Голови ВР АРК Бориса Дейча з пропозицією точно виявити земельні ділянки в районі Великої Ялти для виділення кримським татарам, а також серйозно розглянути аналогічне питання в інших районах південного узбережжя півострова з метою запобігання подібних випадків.
З питання наділення кримських татар земельними ділянками виступили присутні на нараді члени Меджлісу, які освітили юридичні аспекти права кримських татар на вільний вибір місця проживання і питання забезпечення землею, хронологію подій, пов’язаних із земельним конфліктом у Великій Ялті і проблему забезпечення землею як частину загальнокримської проблеми забезпечення кримських татар землею. Зокрема , заступник Голови Меджлісу Ремзі Ільясов запропонував створити Робочу групу по визначенню земельних масивів на території Великої Ялти для індивідуального житлового будівництва з перспективою його використання в прибутковостворюючій діяльності. Надир Бекіров прокоментував ситуацію щодо випадків публікацій в друкованих та електронних засобах масової інформації оголошень про продаж землі та архітектурних пам’ятників Південного Берега.
Підсумком наради стала домовленість і вироблені доручення щодо вирішення конфліктної ситуації, що виникла в зв’язку з не виділенням земельних ділянок кримським татарам на території Великої Ялти.